Elektronik Denetim Sistemi (Eds)

Trafik akışının kontrol edilmesi, ulaşımın denetlenmesi ve trafikte düzeni bozan araçlardan kaynaklanan kazaların önlenerek can ve mal emniyetinin sağlanması amacıyla geliştirilen bir sistemdir.

Trafik akışının kontrol edilmesi, ulaşımın denetlenmesi ve trafikte düzeni bozan araçlardan kaynaklanan kazaların önlenerek can ve mal emniyetinin sağlanması amacıyla geliştirilen bir sistemdir. Kural ihlali yapan araçların sensörler/kameralar aracılığıyla tespiti sonrası görüntü işleme yazılımları ile plakaların kaydedilerek ilgili kanunda öngörülen cezaya tabi tutulması için tasarlandı.

 

EDS FAYDALARI NELERDİR?

 

  • Düzensiz parklanmadan kaynaklanan trafik sıkışıklıkları tamamen ortadan kalkmaktadır.
  • Kırmızı ışık ihlallerinden kaynaklanan can ve mal kaybı, bu gibi durumların sebep olduğu trafik sıkışıklıkları ciddi oranda azalmaktadır.
  • Özellikle şehrin ana arterlerinde aşırı hızdan kaynaklanan can ve mal kayıpları ve bu durumların sebep olduğu trafik sıkışıklıkları ciddi oranda azalmaktadır.
  • Emniyet birimlerinin trafik uygulamaları yapmasına gerek kalmayıp, emniyet personelinin daha önemli noktalarda kullanılmasını sağlamaktadır.
  • Belediyeler kendi sınırları içerisinde kesilen cezalardan %15 ile 30 oranında faydalanabilmekte, bu geliri yatırımlarında kullanabilmektedir.
  • Mevcut KGYS ile entegrasyonundan ötürü aranan araçların tespiti yapılabilmektedir.

 

POLNET

Kırmızı ışık, park, hız ihlal tespit sistemi olan Polnet, kavşaklarda ışık ihlali yapan araçları otomatik olarak tespit eden EDS alt sistemidir. Bu ihlali yapan araç plakası otomatik olarak kaydedilerek kanuni ceza bedeli araç ruhsat sahibine kesilmektedir.

 

 

© Tüm Hakları Saklıdır.